Одеса, 23.08.2022
Нещодавно ми проводили інформаційну кампанію, що пройшла в два етапи: опитування і інформування людей про сучасні форми рабства, та способи убезпечення, а також соціальний експеримент, про який ви дізнаєтесь згодом.
Сьогодні хочемо поділитись з вами результатами опитування.
Війна внесла багато корективів в наше життя, посиливши вразливість кожного українця. Багато хто виїхав за кордон, хтось евакуювався з гарячих точок, і тепер знаходиться в пошуку роботи в відносно безпечних містах та селах.
Зауважимо, що проблема торгівлі людьми стосується кожного, небезпеку можна помітити не одразу. Отже, разом з міцевими та переселенцями, які евакуювались з “гарячих” точок нашої країни (це і Херсон та область, Миколаївська область і Миколаїв, Харків, Запоріжжя, Донецька і Луганські області) ми шукали відповіді на питання “Що таке торгівля людьми і як себе убезпечити”.
В опитуванні взяли участь понад 100 людей чоловіків ( 28%) та жінок (72%) віком від від 18 до 75 років. Переважна кількість – це люди середнього, працездатного віку (68%). Також, більшість людей це ВПО (81%), що додає вразливості вибірці, так як люди активно знаходяться в пошуку роботи,житла і тд.
Варто зазначити, що більшість опитаних знають про проблему торгівлі людьми в Україні (80%), та зазначили, що торгівля людьми – це злочин проти свободи, прав та життя людини. Але варто звернути увагу, що 79% людей, вважають, що для них немає загрози стати потерпілим від цього злочину. Найбільшу впевненність в своїй безпеці висловлювали чоловіки, хоча за статистикою, переважна кількість постраждалих внаслідок трудової експлуатації – чоловіки.
В процесі обговорення кількості постраждалих, люди називали кількість від 5 до сотень тисяч осіб. Тож нагадаємо, що за даними дослідження, проведеного на замовлення МОМ, понад 300 000 українців постраждали від торгівлі людьми з 1991 року. Понад 10 % постраждалих зазнали трудової експлуатації на території нашої країни, а не за їх межами. І це тільки ті люди, яких вдалось ідентифікувати, багато хто з потерпілих не проходить процес ідентифікації, або вважає, що просто не пощастило і, відповідно, не звертається по допомогу.
Щодо обізнаності з питань про форми торгівлі людьми, найбільша кількість людей впізнали сексуальну експлуатацію (79% зазначили цей вид) та трудову експлуатацію (71%). Хочемо зазначити, що за даними досліджень, 90 % з числа ідентифікованих постраждалих українців зазнали саме трудової експлуатації. Також, співбесідники говорили про такі форми, як торгівля органами (близько 75 %), примусове використання в якості наркокур’єра (70%). На жаль, багато хто в умовах війни на своєму досвіді, або досвіді знайомих дізнались про такі форми як трудова експлуатація, та використання в збройних конфліктах (45% зазначили такий вид торгівлі людьми).
Наступним питанням було су’бєктивне враження про свою обізнаність, 80 % людей зазначили, що впевнені в своїй обізнанності та безпеці, разом з тим, 10 % не змогли назвати жодного способу убезпечення. В процесі спілкування, ми разом з людьми обмірковували способи та надавали вірну інформацію. Найпоширенішим способом убезпечення люди називали: офіційне працевлаштування, нікому не відавати свої документи, уважно перевіряти всі документи, на яких ставиться підпис – ми повністю поділяємо цю думку.
І наостанок, про установи, до яких можна звернутись по допомогу. Близько 90 % зазначили, що потрібно звернутись у поліцію, більше 60 % зазначили благодійні організації.
А ви хотіли би перевірити свою обізнаність з питань убезпечення від торгівлі людьми? Пишіть в коментарях, ми надішлемо вам анкету, та з радістю відповімо на питання, і надамо допомогу, в разі необхідності.
Захід відбувся у форматі мобільних виїздів в рамках проєкту «Посилення мережі консультаційних центрів для людей, які постраждали від торгівлі людьми в Україні», який реалізується в мережі Caritas Ukraine за підтримки Карітасу Кореї та Карітасу Іспанії.

